شاخص کل 01/02/1401

تحلیل شاخص کل بورس 01/02/1401 (جایگزین پادکست تحلیل هفتگی)

با درود فراوان به تمامی همراهان تیم بلاکتو، با آرزوی سلامتی برای همه شما عزیزان، با پوزش فراوان به علت عدم انتشار پادکست در این هفته. برای جایگزین پادکست تحلیلی تصمیم گرفتم تحلیلی از شاخص کل داشته باشم. این تحلیل از دیدگاه های مختلفی است.

دیدگاه تکنیکال

خب با بررسی شاخص کل از دیدگاه تکنیکال شروع کنیم. خب، پس از یک هفته درگیری با ناحیه مقاومتی 1,480,000 تا 1,500,000 شاخص کل توانست با چند کندل قدرتمند این ناحیه را به خوبی پشت سر بگذارد، همانطور که در تصویر مشاهده می کنید پیش بینی من یک هدف است و عدم شکستن حمایت 1,480,000 تنها تفاوتی که در تحلیل مشاهده می شود نحوه حرکت به سمت هدف 1,575,000 می باشد، در حالت اول انتظار می رود به صورت مداوم و طی یک یا دو هفته شاخص به این هدف برسد؛ در حالت دوم پیش بینی می شود شاخص اندکی در همین محدوده ها استراحت کند و سپس به آرامی به هدف نزدیک شود.

پس از رسیدن به هدف انتظار اصلاح زمانی دارم، چرا که اگر در تایم فریم های بزرگ تر نگاه کنید متوجه می شوید شاخص به یکباره و با حرکت شارپ به سمت این محدوده ها حرکت کرده است پس اصلاحی کوتاه مدت دور از انتظار نیست.

دیدگاه بنیادی

اما برسیم به دیدگاهی که همیشه تاثیر بیشتری به نسبت تکنیکال دارد. پیش تر (حدود یکماه پیش) در اکانت سهامیاب گفته بودم (لینک اکانت سهام یاب من) که بورس در موقعیت خوبی قرار داره اما علت چیزی نیست جز نسبت عایدی به سرمایه، اتفاقی که در سال 99 رخ داد رشد بی نهایت بی منطق قیمت ها بود و بسیاری از افراد هیچگاه به این مساله نگاهی نداشتند که ارزش شرکت ها به نسبت عایدی به سرمایه آنهاست شرکت هایی در بورس با قیمت هایی نجومی معامله می شدند که نسبت عایدی آنها به سرمایه شان نزدیک به 50 بود، این عدد بسیار بد بود، اما پس از بازگشت شاخص کل به محدوده 1.2 میلیون و با توجه به تورم و افزایش نرخ فروش بسیاری از شرکت ها، این نرخ ها تا حد مطلوبی پایین آمد به طوری که شرکت های خوب توانستند این نسبت را تا 5 کاهش دهند. پس این اولین علت رشد بورس

دومین علت رشد بورس را می توان به جنگ روسیه و اوکراین نسبت داد، وقوع این جنگ، قیمت نفت، فلزات و سایر محصولات را به حد چشم گیری افزایش داد، این افزایش ها به طبع بر سود سازی شرکت ها به خصوص حوزه پالایش و پتروشیمی تاثیر می گذارد.

جمع بندی

دیدگاه شخصی من همونطوری که طی یک ماه گذشته دید مثبتی بوده همچنان مثبت هست و به نظر من بورس توانایی رشد رو داره؛ رسیدن به شاخص هایی مانند 1.6 یا 1.8 میلیون در شرایط فعلی خیلی ساده و نزدیک به وقوع هست، اما نباید از اتفاقات دنیا چشم پوشی کنیم، باید به صورت مداوم حواسمون به بازار باشه، ممکنه اخبار یا اتفاقاتی رخ بده که کاملا روند رو برعکس کنه.

مانند همیشه اگر سوالی بود من در خدمتم

تحلیلتحلیل بورس ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up