دلار-15-09-1400

تحلیل کامل وضعیت دلار در ایران

با درود فراوان به تمامی همراهان همیشگی، امروز با تحلیل کامل دلار از دیدگاه های مختلف همراه شما هستم. این نمودار از وبسایت نوبیتکس و نماد تتر دریافت شده، علت اصلی این کار دقیق بودن نرخ های ارائه شده در بازار آزاد است.

دیدگاه تکنیکال

با ساده ترین بخش شروع می کنم. دلار پس از برخورد با سقف قبلی خود یعنی محدوده 33 هزار تومان اندکی آرام شده و هم اکنون در محدوده 30-31 قرار دارد. پیش بینی می شود از دیدگاه تکنیکال دلار تا محدوده 28-29 هزار تومان کاهش یابد. نزدیک ترین زون حمایتی حدود 27 هزار تومان است، که در صورتی که شاهد عرضه ارز در بازار باشیم می توانیم به عنوان هدف انتظارات کاهشی آن در نظر بگیریم.

وضعیت برجام

یکی دیگر از دلایل گران شدن و حرکت شارپی دلار، وضعیت حال برجام است، با اینکه همچنان مذاکرات در حال انجام است اما خبرگزاری ها امیدی به نتیجه مثبت ندارند البته مذاکرات تا روز پنجشنبه (1400/09/18) بدون تکلیف است؛ باید توجه داشت صرفا نرخ دلار با اخبار غیر رسمی نوسان خواهد داشت و این نوسانات می تواند خلاف جهت واقع باشد برای تشخصی صحیح قیمت دلار باید تا نتیجه نهایی مذاکرات صبور ماند.

رشد صادرات نسبت به سال گذشته

طبق اخباری که دیروز در روزنامه دنیای اقتصاد منتشر شد، وضعیت صادرات کشور به نسبت 7 ماهه نخست سال گذشته، بهتر شده. صنعت پتروشیمی و میعانات گازی با 50 درصد و صنعت معادن با 110 درصد رشد، بیشترین میزان رشد از نظر حجم دلاری را داشته اند. در کل شاهد 47 درصد رشد صادرات نسبت به سال گذشته بودیم. یکی از دلایل اصلی این رشد افزایش نرخ جهانی محصولات می باشد.

انتشار اوراق به جای استقراض از بانک مرکزی

یکی از سیاست های صحیح دولت دوازدهم که دولت سیزدهم به آن پایبند است استفاده از اوراق در تامین بودجه می باشد،هم اکنون سیاست دولت انتشار اوراق دولتی به جای استقراض از بانک مرکزی است. انتشار اوراق دو مورد را به همراه خود خواهد آورد. 1- فشار بسیار زیاد به بازار سرمایه (بورس) 2- کنترل تورم
با انتشار اوراق، دولت توانسته بدون نیاز به بانک مرکزی و استقراض از بانک مرکزی پایه پولی را ثابت نگهدارد. (بانک مرکزی پول چاپ نمی کند) البته این ثابت ماندن پایه پولی باعث فشار به بانک های تجاری است و هم اکنون نرخ بهره بین بانکی نزدیک به 20 درصد است که نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است. در صورتی که نرخ بهره بین بانکی روند صعودی خود را ادامه دهد می توانیم شاهد افزایش نرخ بهره قاعده مند باشیم.

بازار بورس در انتظار دلار نیمایی

دلار نیمایی هم اکنون در مرحله ای جدی قرار دارد، دلار نیمایی از 5 ماه گذشته تنها شاهد 1100 تومان افزایش بوده و هم اکنون در آستانه تصمیم گیری برای صعود یا نزول است، در صورتی که دلار نیمایی روند صعودی به خود بگیرد بازار آزاد ساده تر می تواند روند صعودی به خود بگیرد و همراه با آن می توانیم شاهد رشد بورس باشیم…

اما

درصورتی که دلار نیمایی کنترل شود و عرضه در این بازار زیاد شود، روند صعودی برای بازار آزاد به شدت سخت خواهد شد و با احتمال زیاد روند نزولی تا محدوده تکنیکال خواهیم داشت.

 

تحلیلتحلیل بورس ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up