فایل کوین (FIL)

شبکه فایل کوین (Filecoin) یک شبکه ذخیره سازی و به اشتراک‌گذاری غیرمتمرکز است که از قدرت فناوری بلاکچین برای ارائه فرصت‌های جدید در بازار به کاربران استفاده می‌کند. به زبان ساده‌، Filecoin مانند سایر سیستم‌عامل‌های اشتراک فایل مانند Dropbox کار می‌کند. تفاوت اصلی این است که به جای یک مرجع متمرکز که داده‌ها را ذخیره می‌کند، کاربرانی که مایل به ذخیره اطلاعات هستند می‌توانند قیمت ذخیره سازی موجود توسط ماینرهایی را که فضای دیسک را ارائه می‌دهند، پیشنهاد دهند.

به این ترتیب، Filecoin نشان دهنده موارد استفاده دیگر فناوری بلاکچین خارج از برنامه‌های مالی است.

شبکه فایل کوین یک راهکار ذخیره سازی غیرمتمرکز است. در سال ۲۰۱۷، ICO فایل کوین با جذب سرمایه ۲۵۷ میلیون دلاری به بزرگترین فروش توکن تاریخ تبدیل شد.

فایل کوین یک پروتکل غیرمتمرکز است که هر کسی را قادر می‌سازد فضای ذخیره سازی اضافی را در رایانه خود اجاره کند. به همین ترتیب، هر کسی می‌تواند فضای ذخیره سازی را در شبکه خریداری کند. با اجازه دادن به هر کسی در جهان برای پیوستن به شبکه، می‌تواند منبع عظیمی از ذخیره اطلاعات را ایجاد کند.

ماهیت توزیع شده آن امکان ذخیره و بازیابی فایل‌های همتا به همتا را فراهم می‌کند. این پلتفرم دارای یک ارز مجازی بومی به نام FIL است که برای پاداش دادن به ماینرها استفاده می‌شود.

شبکه فایل کوین از Web3، که یک معماری پیشرفته توسعه نرم افزار است که مرکزیت را از بین می‌برد، الهام گرفته شده است. Filecoin می‌تواند خدمات ذخیره سازی فایل‌ها را به سیستم‌عامل‌های غیرمتمرکز دیگر نیز ارائه دهد. این شبکه توسط تیم پروتکل لبز، با سرپرستی جان بنت (Juan Benet)، دانشمند و مهندس کامپیوتر ، ایجاد شده است.

فایل کوین علاوه بر ICO رکوردشکنی که داشت، سرمایه گذاری هایی از جانب برترین شرکت های سرمایه گذاری سیلیکون ولی نظیر Y Combinator، اندریسن هورویتز، Naval Ravikant و شرکت سرمایه گذاری وینکلووس را دریافت کرده است. این حجم از جذب سرمایه همراه با تجربه تیم توسعه دهنده باعث شده است که این پروژه سطحی از اعتبار را به خود اختصاص دهد که در صنعت کریپتو کم سابقه بوده است.

نقاط ضعف و قوت Filecoin

Filecoin دارای مزایای زیادی نسبت به راه حل های ذخیره سازی متمرکز داده است. آنها عبارتند از:

  • هزینه : با ایجاد یک بازار آزاد بزرگتر برای ذخیره سازی داده‌ها، هزینه‌ها کاهش می‌یابد
  • مقیاس‌ : گردآوری میلیون‌ها رایانه در سراسر جهان یک شبکه ذخیره سازی عظیم ایجاد می‌کند
  • صرفه‌جویی : فایل کوین به جای ساخت رایانه‌های ذخیره سازی جدید، از منابع موجود استفاده می‌کند
  • امنیت : در حالی که Dropbox و iCloud هک شده‌اند، یک شبکه غیرمتمرکز به این معنی است که هیچ نقطه حمله‌ای وجود ندارد

اما این شبکه دارای یک مشکل اساسی است :

  • سرعت : به جای دسترسی به یک سرور ، باید به چندین سرور دسترسی پیدا کند تا در صورت لزوم اسناد را با هم جمع کند. این امر به آنلاین بودن سرورها و سرعت اینترنت بستگی دارد.

رقابت برای بهترین راهکار ذخیره سازی غیرمتمرکز بسیار سخت است. پلتفرم هایی نظیر Storj و Sia نیز قبلا عرضه شده‌اند و در تلاش برای جذب کاربران خود هستند. ذخیره سازی غیرمتمرکز به عنوان راهکار ممکن برای ذخیره سازی ایمن باعث جلب توجه زیادی شده است.

بخشی از اکوسیستم ذخیره سازی غیرمتمرکز که فایل کوین به آن می‌پردازد، کنترل کاربران است. پلتفرم های Storj و Sia قیمت گذاری برای پلتفرم هایشان را کنترل می‌کنند اما فایل کوین بازاری را برای ارتباط میزبان‌ها و حامیان پیاده سازی می‌کند. این بازار برای ارزانتر شدن تدریجی ذخیره سازی ارائه می‌شود. فایل کوین هم چنین به کاربران این قابلیت را می‌دهد تا سرعت، تکرار یا هزینه سفارش های خود را اولویت بندی کنند.

فایل کوین دارای دو نوع نود است:

۱- نودهای ذخیره کننده (Storage Nodes)

این نوع نودها برای کسانی که پلتفرم های Storj و Sia را می‌شناسند آشنا می‌باشد. با استفاده از این پلتفرم ها هرکسی می‌تواند فضای ذخیره سازی اضافه در رایانه خود را اجاره دهد. فایل کوین از این فضای اضافی برای ذخیره سازی فایل های کوچک و رمزنگاری شده سایر افراد استفاده خواهد کرد.

هدف فایل کوین از این کار، تشویق نودهایی با فضای ذخیره سازی متوسط می‌باشد. دیتاسنترهای عظیم ترجیح می‌دهند بسیار متمرکز باشند و ماموریت فایل کوین را شکست بدهند. هرچند، اپراتورهای کوچک نیز با اینترنت نامناسب و فضای ذخیره سازی اندک، به همان اندازه می‌توانند مشکل ساز باشند.

۲- نودهای بازیابی (Retrieval Nodes)

نودهای بازیابی منحصر به سیستم فایل کوین می‌باشند. این نودها باید نزدیک نودهای ذخیره کننده در شبکه قرار بگیرند. هرچند، نودهای بازیابی به پهنای باند زیاد و تاخیر کم نیاز دارند. به نودهای بازیابی هنگامی هزینه پرداخت می‌شود که در خصوص ایجاد و بازیابی فایل برای کاربر، سریعترین نود باشند.

این موضوع بدان معنا است که موفق ترین نودهای بازیابی بر بستر اینترنت پرسرعت و در مراکز پر جمعیت عمل خواهند کرد که نودهای بسیار زیادی به صورت همزمان فعالیت دارند.

چگونگی عملکرد

برای کاربران

به عنوان یک کاربر فایل کوین می‌توانید فایلی که می‌خواهید آپلود کنید را مشخص کرده و با پرداخت کارمزد کم، درخواست آپلود خود را وارد فهرست فایل کوین کنید. سپس، نودهای ذخیره کننده پیشنهاد خود در خصوص حق ذخیره سازی فایل شما را ارائه خواهند داد. این فرایند مزایده ای طوری طراحی شده است تا کمترین هزینه ممکن را برای آپلود کننده به همراه داشته باشد. صرافی فایل کوین یک صرافی غیرمتمرکز با دفتر سفارشات کاملا بر بستر بلاک چین فایل کوین می‌باشد.

پس از آن، فایل کوین فایل مورد نظر شما را رمزنگاری کرده و به چندین بخش تقسیم می‌کند. این بخش های مختلف به نقاط مختلف شبکه که میزبانی از فایل شما را پیشنهاد داده بودند ارسال می‌شود. مکان دقیق تمام بخش های فایل شما در بلاک چین فایل کوین و در بخشی به اسم جدول اختصاص فایل ثبت می‌شود. به منظور بازیابی تمام بخش های مختلف فایل، باید کلید خصوصی فایل را بدانید. فقط مالک فایل دارای کلید خصوصی می‌باشد بنابراین فقط او می‌تواند فایل را پیدا، یکپارچه و رمزگشایی کند.

 

برای ارائه‌دهندگان و ماینرها

در پروتکل فایل کوین، یک ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی می‌تواند یک شخص یا یک سازمان باشد. و تنها معیار ماینر شدن داشتن فضای رایگان هارد دیسک و اتصال به اینترنت است. ماینرها همچنین به کل مجموعه کاربران Filecoin دسترسی خواهند داشت.

برای استفاده آسان، این شبکه یک رابط برنامه نویسی کاربردی استاندارد برای ماینرها فراهم کرده و در دسترس بودن آنها را تبلیغ می‌کند. ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی بسته به سرعت، فضای ذخیره سازی و میزان اطمینان و اعتمادی که کاربران به آنها دارند و پاداش‌های زیادی را به خود اختصاص می‌دهند.

شبکه فایل کوین دارای یک ویژگی خود ترمیم است که به طور خودکار بررسی می‌کند که آیا فایل‌های موجود در بلاک چین به درستی ذخیره شده اند یا خیر. علاوه بر این، این ویژگی شبکه را قادر می‌سازد ماینرهای معیوب را شناسایی کرده و بارهای آنها را به سایر ماینرها ارجاع دهند. این روند خود ترمیم باعث ایجاد ردیابی می‌شود که تاریخچه یک ماینر را در شبکه نشان می‌دهد. شهرت خوب به آنها فرصت ذخیره سازی بیشتری می‌دهد و در نتیجه پاداش بیشتری را نیز به همراه دارد.

به غیر از ماینرهای ذخیره‌سازی عمومی، ماینرهای بازیابی نیز وجود دارند. این نوع ماینرها باید اتصال اینترنتی قوی داشته باشند زیرا بیشترین بارگیری پرونده‌ها را باید برعهده بگیرند و آنها را به کاربرانی که در نزدیکی آنها هستند تحویل دهند. پس از اینکار، آنها به دلیل تسهیل جریان حرکت در شبکه، پاداش می‌گیرند.

مکانیزم اجماع

راهکار برجسته فایل کوین، استفاده از اجماع برای ارائه فضای ذخیره سازی به جای توان محاسباتی می‌باشد. مدل اجماع گواه اثبات تکرار (Proof of Replication) از ماینرها می‌خواهد که اثبات کنند که نسخه های متفاوتی از فایل های مختلف در شبکه ایجاد کرده اند. این امر باعث می‌شود که تکرار و اعتبار شبکه افزایش یابد درحالی که نودهای ذخیره کننده را تشویق می‌کند تا فضای ذخیره سازی بیشتری به شبکه ارائه دهند.

نسخه کامل مکانیزم اجماع گواه اثبات تکرار هنوز به طور عمومی در دسترس نمی‌باشد. بنابراین بررسی دقیق نحوه کار این پروتکل دشوار می‌باشد. هرچند، تیم توسعه دهنده این پروتکل، وایت پیپری را با توضیحات مقدماتی منتشر کرده است.

توكنوميك

۳۰ درصد توکن های اختصاص داده شده در بلاک جنسیس ایجاد و توزیع خواهد شد که از این مقدار، ۱۵ درصد به تیم توسعه دهنده، ۱۰ درصد به سرمایه گذاران و ۵ درصد به بنیاد فایل کوین اختصاص داده خواهد شد. ۱۵ درصد توکن های اختصاص داده شده به تیم توسعه دهنده و ۵ درصد توکن متعلق به بنیاد فایل کوین تقریبا مقدار زیادی است. مخصوصا اگر مقدار هنگفت سرمایه جذب شده را مد نظر قرار دهیم.

۷۰ درصد باقی مانده برای پاداش های ماینینگ ذخیره می‌شود. ماینرها در ازای توزیع فایل‌ها در شبکه با بلاک پاداش دریافت خواهند کرد.

نتيجه گيري

فایل کوین قطعا تیم و سرمایه مناسب برای تبدیل شدن به پلتفرم ذخیره سازی غیرمتمرکز برتر را دارد. هرچند این پروژه در حال وارد شدن به بازاری است که دارای رقبای نام آشنایی می‌باشد. اما، این کاربرد و انسجام محصول فایل کوین است که عامل تعیین کننده صعود یا سقوط فایل کوین خواهد بود.

شبکه فایل کوین علاوه بر استفاده از رمزنگاری پیشرفته و فناوری بلاک چین ، وثیقه‌های قرارداد‌های ذخیره سازی و بازار الگوریتمی را با هم ادغام می‌کند. همه اینها باعث ایجاد یک شبکه غیر متمرکز عالی می‌شود که دسترسی به آن بالاست و دارای انعطاف‌پذیری و قیمت‌های تعیین شده توسط بازار است.

فایل کوین را می‌توان یک ایده جدید در فضای کریپتو دانست که سعی دارد از فناوری بلاک چین در زمینه‌ای خارج از مباحث مالی استفاده کند.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up